WOT Recruiter

WN8 co to jest? Kolory WN8, skala i kalkulator WN8 WoT (EU)

WN8 to najpopularniejszy wskaźnik skuteczności gracza w World of Tanks. Oficerowie klanów, gracze w plutonach i sami gracze na serwerze WoT EU oceniają nim umiejętności na pierwszy rzut oka. Poniżej: WN8 co to jest, kolory WN8 i skala, jakie WN8 jest dobre, wzór, którego używa każdy kalkulator WN8, oraz jak je podnieść.

WN8 — co to jest?

WN8 to wskaźnik skuteczności stworzony przez społeczność graczy (nie przez Wargaming). Porównuje Twoje wyniki na każdym czołgu z wartościami oczekiwanymi dla tego pojazdu: obrażenia, zniszczenia, wykrycia, punkty obrony bazy i procent zwycięstw. Gracz grający dokładnie „przeciętnie” na swoich czołgach ma WN8 około 1000–1200.

  • Liczone ze wszystkich czołgów, z wagą według liczby bitew na każdym
  • Największą wagę mają obrażenia, potem zniszczenia, wykrycia, obrona i zwycięstwa
  • Nie zależy bezpośrednio od poziomu: każdy czołg ma własne wartości oczekiwane
  • Wartości oczekiwane (expected values) są regularnie aktualizowane przez społeczność

Kolory WN8 i skala

Kolory WN8 pozwalają od razu ocenić poziom gracza. WOT Recruiter używa tej samej skali w statystykach graczy:

KolorWN8Poziom gracza
0–599Czerwony — bardzo słaby
600–899Pomarańczowy — poniżej średniej
900–1249Żółty — przeciętny
1250–1599Zielony — dobry
1600–1899Ciemnozielony — bardzo dobry
1900–2449Turkusowy — świetny
2450–2899Niebieski — unikum
2900+Fioletowy — super unikum

Jakie WN8 jest dobre?

Za dobre uważa się WN8 od 1250 (zielony), za bardzo dobre — od 1600 (ciemnozielony). Większość graczy WoT EU ma 600–1250. Typowe wymagania klanów:

  • Klany rekreacyjne i dla rezerw — 900–1250 WN8 lub brak wymagań
  • Klany do Twierdzy i Manewrów — 1600–1900 WN8
  • Topowe klany WoT EU na Mapie Globalnej — 2450+ WN8, często z ostatnich bitew
  • Patrz nie tylko na ogólne, ale też na bieżące WN8 (ostatnie 1000 bitew lub 30 dni)

Wzór WN8 (jak działa kalkulator WN8 WoT)

Najpierw sumowane są Twoje rzeczywiste wyniki i wartości oczekiwane ze wszystkich czołgów (wartość oczekiwana × liczba bitew). Następnie stosunki są normalizowane — dokładnie tak WN8 liczy WOT Recruiter:

rWIN = wins / expWins      rDAMAGE = damage / expDamage
rFRAG = frags / expFrags   rSPOT = spots / expSpots   rDEF = def / expDef

rWINc    = max(0, (rWIN − 0.71) / (1 − 0.71))
rDAMAGEc = max(0, (rDAMAGE − 0.22) / (1 − 0.22))
rFRAGc   = max(0, min(rDAMAGEc + 0.2, (rFRAG − 0.12) / (1 − 0.12)))
rSPOTc   = max(0, min(rDAMAGEc + 0.1, (rSPOT − 0.38) / (1 − 0.38)))
rDEFc    = max(0, min(rDAMAGEc + 0.1, (rDEF − 0.10) / (1 − 0.10)))

WN8 = 980·rDAMAGEc + 210·rDAMAGEc·rFRAGc + 155·rFRAGc·rSPOTc
    + 75·rDEFc·rFRAGc + 145·min(1.8, rWINc)

Dlatego WN8 rośnie przede wszystkim dzięki obrażeniom: występują w dwóch składnikach i ograniczają wkład zniszczeń, wykryć i obrony.

Jak sprawdzić WN8 po nicku

Klient World of Tanks nie pokazuje WN8 — Wargaming używa własnego wskaźnika WTR. WN8 gracza WoT EU sprawdzisz tak:

  • Zewnętrzne serwisy statystyk — wyszukaj gracza po nicku i wybierz serwer EU
  • Mody statystyk w bitwie pokazują WN8 sojuszników i przeciwników
  • WOT Recruiter pokazuje WN8, procent zwycięstw, WTR i historię klanów każdego gracza bez klanu na serwerze EU

Jak podnieść WN8

  • Zadawaj więcej obrażeń — to najważniejszy składnik wzoru
  • Graj czołgami, którymi grasz dobrze; słabe pojazdy obniżają ogólne WN8
  • Nie giń na początku bitwy: żywy czołg zadaje obrażenia do końca
  • Wykrywaj i dobijaj przeciwników — zniszczenia i wykrycia dodają się do obrażeń
  • Graj w plutonie z mocnymi graczami i analizuj powtórki
  • Dołącz do aktywnego klanu: treningi, Twierdza i rady doświadczonych graczy szybko poprawiają statystyki

WN8 — najczęstsze pytania

WN8 co to jest w World of Tanks?

Wskaźnik społeczności pokazujący, jak Twoje obrażenia, zniszczenia, wykrycia, obrona i zwycięstwa wypadają na tle wartości oczekiwanych dla Twoich czołgów. 1000–1200 to średnia, 1250+ to dobry wynik, 1900+ — świetny, 2450+ — unikum.

Jakie WN8 jest dobre?

Dobre jest WN8 od 1250 (zielony). Od 1600 — bardzo dobre, od 1900 — świetne, od 2450 — unikum (niebieski), od 2900 — super unikum (fioletowy).

Co oznaczają kolory WN8?

Czerwony — poniżej 600, pomarańczowy — 600–899, żółty — 900–1249, zielony — 1250–1599, ciemnozielony — 1600–1899, turkusowy — 1900–2449, niebieski — 2450–2899, fioletowy — 2900 i więcej.

Czym różni się WN8 od WTR?

WTR to oficjalny wskaźnik Wargaming widoczny w grze. WN8 stworzyła społeczność; porównuje wyniki z wartościami oczekiwanymi dla każdego czołgu i jest częściej używane przez klany przy rekrutacji.

Czy jest kalkulator WN8 WoT?

Każdy serwis statystyk jest w praktyce kalkulatorem WN8 — stosuje powyższy wzór do statystyk z Twoich czołgów. WOT Recruiter liczy WN8 automatycznie dla każdego gracza bez klanu na WoT EU.

Dlaczego moje WN8 różni się na różnych stronach?

Serwisy używają różnych wersji tabeli wartości oczekiwanych i różnych okresów dla bieżącego WN8. Różnica 50–100 punktów jest normalna.

Szukasz graczy z wysokim WN8 do klanu?

WOT Recruiter pokazuje WN8, procent zwycięstw i aktywność wszystkich graczy bez klanu na WoT EU i pozwala zaprosić ich kilkoma kliknięciami.

Zaloguj się przez Wargaming